Dôchodkový systém, na čo je ?

Dôchodkový systém je spôsob na to, aby ľudia skôr narodení, mali z čoho žiť.

Za obdobie svojho aktívneho života odpracovali veľa rokov a zaslúžili by si dôstojný život. V čase dôchodku by mali mať dostatok zdrojov na slušné prežitie.

Je to skutočne tak ?

Vznik dôchodkového systému, ako ho poznáme dnes, spadá do prvej polovice minulého storočia. Možno nejaký spôsob zabezpečenia v starobe mali i predchádzajúce civilizácie. Neviem, nie som historik. Vlády väčšiny štátov si začali uvedomovať, že je potrebné sa o svojich obyvateľov „postarať“. Vznikol teda systém založený na sociálnej solidarite. Ľuďom sa nevypláca ich plná odmena, ale časť ich príjmov putuje do štátneho balíka. Z tohoto balíka sú potom, od určitého veku, vyplácané finančné dávky, ktoré sa volajú dôchodok. Tento systém je založený na solidárnosti. Čo to znamená ? Niekto z tohto balíčka čerpá dôchodok 20 a viac rokov, niekto rok a niekto si z neho nevezme ani cent. Taký je život.

V minulosti bola ale situácia diametrálne odlišná od tej dnešnej. V čom ? Keď sa pozriete na svoj rodokmeň zistíte jeden zásadný rozdiel. Vaši pra rodičia mali aj sedem a viac súrodencov. Na jedného dôchodcu pripadalo v istom období až päť aktívne pracujúcich. Peniaze, ktorými v tej dobe štát disponoval, boli veľké. Mohol si dovoliť byť štedrý a dávať svojim občanom dôchodky na slušný život.

Dôchodok, počet pracujúcich na jedného dôchodcu

Počet pracujúcich na jedného dôchodcu

Dnes ? Pozrite sa okolo seba a možno budete prekvapení. Koľko máte detí vy ? Koľko plánujete mať detí ? Pomaly, ale iste sa blíži doba, kedy na jedného dôchodcu budú necelí dvaja aktívne produktívni ľudia. Že to tak nemôže byť ? ÁÁÁle môže a tá doba je predo dvermi. Bude mať „na vás“ kto „makať“ ? Nebude. Všetci vedia, že tento systém je dlhodobo neudržateľný. Týka sa to celej Európy. Európa jednoducho stárne a stárnuť bude. Ku koncu roka 2014 sme mali na Slovensku priemerný štátny mesačný dôchodok vo výške 400,18 €. Bude nám to stačiť na život o 5, 10, 20 rokov ? Určite nie. Ak by niekto tvrdil, že možno áno, na AKÝ život ?

Mám pre vás dobrú správu. Riešenie existuje. Aké ? K tomu štátnemu dôchodku, je možné si vyrobiť vlastný, Súkromný dôchodok. Ako ?

Šťastní dôchodcovia

Šťastní dôchodcovia

Vstúpte ZADARMO do projektu Súkromný dôchodok a nič vám neunikne.

Bol tento článok pre vás prínosom ? Ak áno, zdieľajte s priateľmi a dajte im o ňom vedieť.

Súkromný dôchodok

Ing.Miloslav Beno a Ing.Pavol Valúch. Autori projektu Súkromný dôchodok. I. piler, II. pilier, III. pilier, porovnanie štátneho a súkromného dôchodku, vieme poradiť ako sa vyznať vo výpisoch Sociálnej poisťovne, DSS siek a DDS siek.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole