Kedy pôjdem do dôchodku ?

Na internete je niekoľko kalkulačiek.

Všetky, ktoré som doteraz našiel, majú jedno spoločné. Výsledok. Ak zadáte akýkoľvek rok narodenia, dostanete vždy 62 rokov… Zaujímavé zistenie, však.

Prečo je to tak ?

Vypočítať aspoň približný vek odchodu do dôchodku nie je zase až tak jednoduché. Treba okrem roku narodenia ( alebo veku ) zobrať v úvahu viacero faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí predpokladaná budúca miera inflácie, budúci vývoj miezd a celková metodika.

Čo je inflácia, deflácia a stabilita cien, sa dozviete z tohto krátkeho videa. Je na stránkach Európskej komisie v Bruseli.

http://www.ecb.int/ecb/educational/pricestab/html/index.sk.html

Jednou vetou sa dá inflácia definovať takto: Minulý rok som si za 100.- € kúpil viac vecí ako tento rok. No a určite si budúci rok, za tých istých 100.- €, kúpim menej, ako tento rok.

V minulosti to bolo jednoduché. Všetci mali odchod do dôchodku stanovený na 60 rokov. Ženám sa odpočítali roky za vychované deti a bolo hotovo. Nepoznali sme pojem “ nezamestnaný „. Museli pracovať všetci. Ak niekto nepracoval, úrady ho vyhlásili za úžerníka a skončil v base.

Ešte pred nedávnom bol spôsob výpočtu iný. Vek odchodu do dôchodku zostal rovnaký a jeho výška začala byť závislá i od odpracovaných rokov a výšky zárobku. Do dôchodku sa započítavalo najlepších 5 rokov z posledných odpracovaných 10 tich rokov.

Dnes ľudia odchádzajú na dôchodok v 62 rokoch, ale. Naša súčasná metodika viaže vek odchodu do dôchodku na Strednú dĺžku dožitia. Súčasne určila, že sa každým rokom od roku 2017 pôjdeme do dôchodku o 50 až 55 dní neskôr. Prognózy hovoria o tom, že by sme sa mali dožiť o cca 70 dní viac každým rokom.

Povedané ľudskou rečou, znamená to nasledovné. Dnešní štyridsiatnici pôjdu do dôchodku v  65 tich rokoch, mladší v cca 70 – ke. Každých 7 rokov sa teda predĺži vek odchodu do dôchodku o 1 rok. Podľa toho, ako sa bude vyvíjať stredná dĺžka dožitia.

kedy pôjdem do dôchodku

toto by bolo fajn

Správa o primeranosti dôchodkov v Európskej únii na roky 2010 až 2050 hovorí o tom, že Slovensko má v súčasnosti najnižší vek odchodu do dôchodku, zo všetkých krajín EÚ. Ako 60 ročné odchádzajú do dôchodku len rakúske, britské a rumunské ženy. V niektorých krajinách, ako napríklad Poľsko, Chorvátsko a Bulharsko, je u žien dôchodkový vek 61 rokov. Všetky krajiny EÚ systematicky a priebežne zvyšujú vek odchodu do dôchodku. Výsledkom bude, že v roku 2020 bude u všetkých vek odchodu do dôchodku aspoň 65 rokov.

PS: Dôchodok v najvyspelejších krajinách Európy je 70% až 80% z ich priemernej mzdy. Táto suma je vyššia, ako priemer čistej mzdy pracujúcich v „mladších krajinách“ EÚ. Inak povedané, v krajinách V – 4 (Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko) je čistá mzda nižšia, ako priemerný dôchodok v krajinách “ starej 15 – ky „.

Chcete vedieť viac o projekte Súkromný dôchodok ?    

Šťastní dôchodcovia

Šťastní dôchodcovia

Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Bol pre vás tento článok prínosom ? Komentujte ho, alebo zdieľajte na sociálnych sieťach.

Súkromný dôchodok

Ing.Miloslav Beno a Ing.Pavol Valúch. Autori projektu Súkromný dôchodok. I. piler, II. pilier, III. pilier, porovnanie štátneho a súkromného dôchodku, vieme poradiť ako sa vyznať vo výpisoch Sociálnej poisťovne, DSS siek a DDS siek.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole