Prečo vznikol dôchodkový systém ?

Takmer všetky štáty, si v polovici minulého storočia začali uvedomovať nutnosť vzniku nejakej formy zabezpečenia svojich občanov. Vytvorili si spôsob, akým zabezpečiť svojim obyvateľom dôstojný život v starobe. Všeobecne sa nazýva dôchodkový systém. Takmer v každej krajine pozostáva z viacerých zložiek.

Na Slovensku máme teraz tri piliere dôchodkového zabezpečenia. Teda tri pokladničky z ktorých môžeme čerpať peniaze na dôchodku. Sú to:

Prvý pilier.

Štátny dôchodok vyplácaný Sociálnou poisťovňou. Do Sociálnej poisťovne plynú peniaze z našich výplat a živnostenského podnikania. Zo Sociálnej poisťovne sú následne vyplácané dôchodky ľuďom, ktorí si už svoje odpracovali. Máme tu ale dobu, keď mnohí hovoria o zlom demografickom vývoji. Čo to je ? Jednoducho rodí sa málo detí a ľudia žijú dlhšie. To je pre každý štát nepríjemné a skôr či neskôr to musí riešiť. Je to ale veľmi nepríjemné i pre nás, občanov. V minulosti pripadali na jedného dôchodcu minimálne dvaja až traja produktívni ľudia. O pár rokov to bude takmer naopak. Na jedného dôchodcu budú pracovať necelí dvaja ľudia. V roku 2050 to bude 1,8 pracujúceho na jedného dôchodcu. Že to tak nemôže fungovať ? Máte pravdu, nemôže a nebude. Politici, hlavne tí čo sú pri moci (je jedno či červení, modrí, hnedí alebo oranžoví) o tom neradi hovoria, lebo vedia, že s tým treba niečo robiť. A že to vôbec nie je jednoduché. Každá závažnejšia legislatívna zmena v dôchodkovom systéme má následky až niekoľko desaťročí dopredu. Každý štát to rieši po svojom a v rámci svojich možností.

Druhý pilier.

Základná myšlienka druhého piliera vznikla v druhej polovici 20. teho storočia v Južnej Amerike.

Osud druhého piliera v okolitých štátoch – Česko, Maďarsko, Poľsko je tragický.

Na Slovenku spravujú druhý pilier Dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS).

Zúčastnil som sa osobne začiatku realizácie druhého piliera na Slovensku. V decembri 2004 som od Úradu pre finančný trh som získal Osvedčenie a bol som zapísaný v Národnej banke Slovenska. Vtedajšiu marketingovú kampaň niektorých DSS iek v médiách nechcem komentovať. Len podotknem, že v niektorých momentoch, nemala nič spoločné s férovosťou.

Aké ale bolo moje zdesenie o 10 rokov neskôr, keď sa začali vyplácať prvé dôchodky z druhého piliera ? Hrozné ! 15.€ k štátnemu dôchodku … to nie je vtip, chce sa z toho plakať…

Tretí pilier.

Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).

U nás sa jedná o sporenie v DDS a zjednodušene povedané, je to vlastne životné poistenie. Sporenie do tohto piliera je dobrovolné. Výšku sporenia si môže každý určiť sám. Okrem toho, môže na tento účel prispievať i zamestnávateľ. Štát podporuje tento spôsob daňovým zvýhodnením na strane zamestnanca i zamestnávateľa.

Čo sme pre vás pripravili my ?

Šťastní dôchodcovia

Šťastní dôchodcovia

Projekt vášho individuálneho súkromného dôchodku.

Máme pre vás jedinečnú kombináciu všetkého, čo potrebujete na prežitie dôstojného a zaslúženého odpočinku.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach, ak bol pre vás užitočný.

Súkromný dôchodok

Ing.Miloslav Beno a Ing.Pavol Valúch. Autori projektu Súkromný dôchodok. I. piler, II. pilier, III. pilier, porovnanie štátneho a súkromného dôchodku, vieme poradiť ako sa vyznať vo výpisoch Sociálnej poisťovne, DSS siek a DDS siek.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole