Čo bolo výsledkom diskusií o otvorení druhého piliera? Rozdelená spoločnosť.

Jedni tvrdohlavo a neobjektívne obhajovali štát a prvý pilier.

Napriek tomu, že je zrejmá skutočnosť o jeho neudržateľnosti. Jednoducho do budúcna nebude stačiť. Rodí sa málo detí a populácia starne. Nie sme ani krajinou, ktorá by mala iné zdroje. Zdroje, ako má napr. Nórsko. Ak sa niekto narodí ako Nór, už má čiastočne zabezpečený dôchodok. Ako je to možné ? Majú veľké zásoby zemného plynu. Peniaze z jeho predaja idú do štátnej kasy a tam sa kumulujú na budúce dôchodky. Možno je smola, že i my nemáme takéto zásoby čohokoľvek, čo by sa „dalo speňažiť“. Keď sa ale pozriem späť, tak ma to nemrzí. Zdá sa mi, že by to niektoré skupiny stihli “ upratať “ skôr, ako sa dnešní šesťdesiatnici dožijú dôchodku …

II.pilier zástancovia vs. I.pilier zástancovia

„Bojovníci“ za prvý a druhý pilier.

Druhí tvrdohlavo a neobjektívne obhajovali Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).

Budú všetko valiť na politikov, že im menia legislatívu, že nemôžu dlhodobo plánovať atď. V tomto budú mať pravdu. Zmeny legislatívy, hlavne v dôchodkovej oblasti, prinášajú turbulencie i niekoľko desiatok rokov po ich zavedení. Zákon o starobnom dôchodkovom sporení bol od januára 2004 ( kedy vznikol ) do júla 2014 novelizovaný 32 !!! krát. Celé zle. Na strane druhej dať človeku 15.-€ k dôchodku je smiešne. Ako hospodárili DSS ky s našimi peniazmi doteraz ? Keď dosiahli takéto výsledky, tak ich menežment, finanční analytici a všetko čo s tým súvisí, tam z môjho pohľadu dávno nemajú čo robiť.

Všetci majú maslo na hlave.

A čo občan ? Ten zostal ako vždy, za dverami.

Šťastní dôchodcovia

Šťastní dôchodcovia

Projekt Súkromný dôchodok je tu práve pre tých, čo zostali za dverami.

Bol pre vás článok prospešný ? Ak áno, zdieľajte ho na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi, alebo pridajte komentár.

Súkromný dôchodok

Ing.Miloslav Beno a Ing.Pavol Valúch. Autori projektu Súkromný dôchodok. I. piler, II. pilier, III. pilier, porovnanie štátneho a súkromného dôchodku, vieme poradiť ako sa vyznať vo výpisoch Sociálnej poisťovne, DSS siek a DDS siek.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.