Dôchodok zamestnanca

I.pilier

III.pilier

Pracujete v zamestnaneckom pomere ?

Je úplne jedno v akej firme pracujete. Je úplne jedno, či je to veľký kolos s tisíckami zamestnancov, alebo malý živnostník. Ak za vás neodvádza poistné, dopúšťa sa trestného činu.

Každý, kto roky a desaťročia, chodí poctivo do práce, si zaslúži uznanie a úctu.

Sme ľudia, máme radi súkromie, ale aj spoločnosť. Či sa nám to páči alebo nie, navzájom na seba pôsobíme.         V dobrom i zlom.

Aké skupiny ľudí poznám ?

  • " Nefachčenkovia "

Je to skupina ľudí, ktorá nikdy nepracovala a pracovať nebude. Je úplne jedno, aký je režim. Nepracovali by za Hitlera, ani za Stalina,  ani za akéhokoľvek iného " zemepána ". Pre tých tieto stránky niesu. Nech zostanú tam kde sú. Alebo nech dvihnú zadky a konečne niečo urobia.

  • " Tí, čo sú si rovnejší " ( podľa sloganu : " všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší )

Zlodeji, podvodníci  a mnohí z tých, čo hovoria, že tvoria hodnoty. Tvrdia o sebe, že sú nenahraditeľní. Pre tých nepíšeme a písať nebudeme. Nestoja nám za to. Nech zostanú medzi svojimi.

  •  " Mlčiaca väčšina "

Tí, čo roky každodenne chodia do práce a makajú minimálne 8 až 12 hodín denne. Poctivo a svedomito, aby uživili seba a svoje rodiny. Snažia sa o to, aby ich deti mali kvalitné vzdelanie. Vytvárajú vo svojich domovoch atmosféru pohody. Robia všetko pre to, aby z ich detí vyrástli čestní ľudia. Našťastie tých je najviac. Bez možnosti o niečom " závažnom "výrazne rozhodovať. Sú často zhrbení. Pod bremenom váhy tých horných dvoch skupín.

Ak ste sa našli v tretej skupine, tak naše stránky sú určené práve vám.

Budeme sa vám snažiť ( ak nám to dovolíte ) pomáhať na vašej ceste. Ceste k dôstojnejšiemu a lepšiemu životu.

Zamestnanec vs. zamestnávateľ

Tento vzťah je často krát veľmi nevyvážený. Ako zamestnanec sa môžem cítiť nedocenený. Zaslúžil by som si možno viac. Môj " chlebodarca " ide zo mňa zodrať kožu.

Za minimálnu mzdu dnes na Slovensku pracuje veľká skupiny ľudí. Aké si platia poistné do Sociálnej poisťovne ? Minimálne. Musia teda počítať s tým minimálnym dôchodkom, ktorý garantuje štát. Jeho výška, necelých 270.-€ nedosahuje ani zďaleka hranicu chudoby. Ako na tom budú o 10 alebo 20 rokov ? Budú na tom veľmi, veľmi zle. Musíme variť z toho čo máme. I napriek nízkym, príjmom musíme riešiť to, aby sme nezostali "na krku" našim deťom.

Prečo v súvislosti s minimálnou mzdou nespomínam II.pilier ? Odpoveď je mimoriadne jednoduchá.

Ľudia, ktorí majú minimálnu mzdu, v druhom piliery nemajú čo hľadať !  

Výšku minimálnej mzdy určuje nariadenie vlády. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/odmenovanie/minimalna-mzda/

Výška poistného do prvého i druhého piliera je závislá od vymeriavacieho základu. V prípade zamestnanca je vymeriavacím základom jeho hrubá mzda. Neodvádzanie poistného za svojich zamestnancov je dnes už trestný čin. Ako a či vôbec, za vás odvádzal poistné váš zamestnávateľ, sa dozviete z Informácie o stave individuálneho účtu poistenca. 

Odvody do Sociálnej poisťovne predstavovali pred príchodom II.piliera 18 % vymeriavacieho základu. Po vzniku druhého piliera došlo k rozdeleniu 50 na 50, pre tých, čo vstúpili do II.piliera. Do Sociálnej poisťovne išlo 9 % a do DSS druhých 9 %. Po legislatívnych zmenách odchádzalo do DSS 4 % a v budúcnosti to bude niečo medzi 4 mi a 6 timi %.

Volám sa Elena, mám 50 rokov, pracujem ako kontrolórka. Môj príjem zamestnanca nie je zlý. Môj štátny dôchodok bude niečo málo cez 400.- €. O 12 rokov mi to ale zrejme stačiť nebude. Našla som riešenie v podobe Súkromného dôchodku. Pán Beno mi prepočítal kombinácie z I. II. i tretieho piliera a odporučil z II.piliera vystúpiť. Môj súkromný dôchodok mi nastavil na 170.- € mesačne. Keď spočítam štátny dôchodok+môj súkromný, tak budem čerpať cca 570.- €. Dúfam, že od roku 2027, kedy pôjdem do dôchodku, mi to bude stačiť. Doporučujem každému zamestnancovi obrátiť sa na pána Bena a vstúpiť do projektu Súkromný dôchodok.

Elenakontrolórka

Priemerná mzda v národnom hospodárstve za rok 2015 je 883.- €. 

Kde sa vzala takáto suma ? Vypočítal ju Štatistický úrad. Počíta ju každý rok a každý rok ma prekvapí. Má na to svoju metodiku. Keď sa ale pozriem okolo seba, zdá sa mi, že tá metodika má svoje " konštanty ". Druhou možnosťou je i to, že priepasť medzi "vrchnými 10 000" a ostatnými, je obrovská a stále hlbšia a hlbšia. Obe možnosti sú zlé.

Aká je aktuálna súčasná hodnota priemernej mzdy v národnom hospodárstve vám povie tento link.

Je to ale mimoriadne dôležité číslo. Odvíja sa z neho veľmi veľa dôležitých vecí. Napríklad výpočet odvodov do Sociálnej poisťovne, Zdravotných poisťovní, minimálna mzda, rôzne druhy náhrad. Pre mladých ľudí má významný vplyv na výšku hypotéky, ktorú môžu dostať. Z pohľadu výpočtu výšky budúceho dôchodku má priemerná mzda kľúčový význam. Je základom pri výpočte dôchodkovej hodnoty pre daný rok.

Koľko % z nás nemalo priemernú mesačnú mzdu 883.- € v roku 2015 ? Je to približne 65 % pracujúcich. Situácia je výrazne rozdielna podľa toho v ktorom regióne Slovenska človek žije.

Európska únia definovala termín hranica chudoby. Výborná myšlienka. Ale. Krásne na tom je to, že každá krajina si ju môže vypočítať podľa svojich špecifík. Nemci si svojou metodikou vypočítali hranicu chudoby pre rok 2015 na úrovni 892.- €. My Slováci, sme sa dopočítali v roku 2015 k sume 341.- € mesačne na jednočlennú rodinu.... Ale štatisticky sme na tom len o niečo málo horšie ako oni... Prečo ? Lebo okolo 20 % obyvateľov pod hranicou chudoby, uvádzajú i Nemci a Francúzi.

Koľko % obyvateľstva u nás nedosahuje ani tých " mizerných 341.-€ " ? Hrozivých 12 %. No a dôchodcovia ? Na takú sumu "nedosiahne" ani 1/3 z nich. 

PS: Mne osobne, bijú do očí hlavne tie naše dôchodky. Choré mi pripadá i porovnávanie napr. Nemeckého a Gréckeho dôchodcu.