Dôchodok živnostníka - SZČO, slobodné povolania, športovci

I.pilier

III.pilier

Máte živnosť a živíte minimálne seba a svoju rodinu ?

Je úplne jedno aká veľká je vaša firma. Je úplne jedno, či máte zamestnancov, alebo v akom obore pôsobíte. Zaslúžite si obdiv za to, že ste všetky starosti prevzali na svoje plecia.

Vy, ako živnostník predávate svoju vlastnú pracovnú silu na úplne otvorenom ihrisku, ktoré sa volá trh. Na tom ihrisku sa ale dosť často menia pravidlá hry. Niekedy k lepšiemu, inokedy naopak. Faktom ale je, že nemáte prakticky žiadnu ochranu a za svoje chyby platíte všetkým čo máte. Nie vždy sa k vám okolie správa tak ako si zaslúžite. Zaslúžite si úctu a rešpekt za to, že sa o seba a svoju rodinu snažíte postarať sami. Skúsil som si to a viem, aké je to ťažké. Na jednu vec ktorú väčšina z Vás robí chcem zvlášť upozorniť. Tou vecou je prílišná optimalizácia daní.

Sám som mal obdobie, kedy som optimalizoval dane. Bol som niekoľko rokov živnostník ako sám vojak v poli.

Väčšina živnostníkov a ja som nebol výnimkou tlačil alebo tlačí daňový základ čo možno najnižšie.

Optimalizácia daní je bezpochyby príjemná, ale každá minca má dve strany. Ako som ja sám dopadol so svojou v "dokonalou optimalizáciou ?"

Výsledkom mojich optimalizácií a mojim platením odvodov som sa dostal do situácie, kedy nedostanem od štátu takmer nič. To je i jeden z dôvodov, prečo sa dnes snažím pomôcť aj živnostníkom. Zažil som to. Zažil som, že som za odvedenú prácu nedostal zaplatené. Určite to poznajú mnohí z Vás. Možno patríte do skupiny, ktorá si platí odvody z minima, lebo jednoducho inak sa nedá. Možno patríte k veľkej skupine s ktorou si tí "veľkí" robia čo chcú. Odviedli ste im prácu, ale oni vám akosi "zabudli" zaplatiť a Vy možno dostanete pár drobných. Je to smutné, ale takú dobu žijeme. Nezostáva nám nič iné len sa o seba postarať sami. Môžem ja sám očakávať aspoň tých 270.- € ?  Ani to nie je celkom isté. Viac na túto tému nájdete v sekcii o minimálnom dôchodku.

Moje meno je Juraj. Mám 30 rokov a som živnostník v oblasti stavebníctva. Neodvázal som si poistné na dôchodok do Sociálnej poisťovne. Štátny dôchodok budem mať cca 270.- €. Dozvedel som sa o projekte Súkromného dôchodku a v tejto veci oslovil pána Bena. Neodporučil mi vstúpiť do druhého piliera. Nastavil mi môj dôchodok na 1600.- € mesačne ! To nie je všetko. Zostalo i na hypotéku a tak sa teším do nového domčeka. Ak ste neplatili poistné do Sociálnej poisťovne, určite kontaktujte pána Bena, nájde riešenie i pre vás.

Jurajživnostník

Bežnou praxou a žiaľ v súčasnosti i nutnosťou, je pre živnostníka takzvaná optimalizácia daní.

Táto optimalizácia má aj svoju temnú stránku. Je ňou fakt, že veľká skupina živnostníkov si platí odvody do Sociálnej poisťovne z najnižšieho vymeriavacieho základu, aký je len možný. Áno, na prvý pohľad je to logické a vlastne i prirodzené.

Čo všetko vás pri podnikaní mohlo postretnúť ?

  • Platíte si dlhodobo odvody z minimálneho vymeriavacieho základu ?

Platiť minimálne odvody je príjemné, ale len po istú dobu. Priemerný dôchodok v marci 2015 bol 402.- €. V roku 2022 to bude približne 480.- €. Ak pôjdete do dôchodku niekedy " medzi tým ", ľahko si odhadnete, ako bude v tom roku vyzerať váš dôchodok. Odvody z minimálneho vymeriavacieho základu znamenajú, že dosiahnete výrazne podpriemerného dôchodku. Nemôžete teda ani zďaleka očakávať priemernú výšku. Na pokrytie vašich potrieb to s určitosťou nebude stačiť. Paradoxom je to, že za svoju celoživotnú prácu dostanete menej ako stojí prenájom 3 - izbového bytu ... 

  • Patríte k tým, čo robili pre veľkých a doplatili na to ? ( podľa sloganu : " všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší )

Zdá sa vám nenormálne, že odvediete svoju prácu a nedostanete za ňu zaplatené ? Každému normálnemu človeku, to tak príde. Spomeniem len dva prípady z nedávnej minulosti. Reštrukturalizácia na slovenský spôsob ... Malé firmy za svoju prácu dostali 30 % ... Čo dostanú malé firmy a živnostníci ? pár % percent !!! Malé firmy a živnostníci museli vyplatiť zamestnancov - to je v poriadku, ich ľudia si za prácu zaslúžia plácu. Museli odviesť DPH vo výške 20 % - no a to už v poriadku celkom nie je. Prečo ? Kto vytvára podnikateľské prostredie ? Samozrejme, že štát. Nesie z môjho pohľadu rovnako svoj podiel viny. Banky zvyčajne dostanú všetko - no a to už pre mňa, nie je v poriadku vôbec. Banky nie sú podnikateľské subjekty ? Určite sú a dostanú svojich 100 % ... Výsledkom je celá plejáda exekučných konaní, desiatky, možno stovky firiem, ktoré padnú do kolien. Za nimi zostanú dlhy a stovky, možno tisíce, nových tvárí na úradoch práce ... Hm, ale môžeme byť radi, vraj už bude legislatíva, ktorá zabráni, aby sa podobné lapsusy už neudiali. Rozumej, v budúcnosti. " Čo bolo, bolo, teraz ki som majorom ... "