Vymeriavací základ zamestnankyne Marty

Vymeriavací základ – tak sa volá suma z ktorej odvádzate do Sociálnej poisťovne.

Na príklade našej zamestnankyne Marty sú znázornené jednotlivé sadzby a sumy z hrubej mzdy 750,- €.  Z čoho sa tieto % počítajú ?

To číslo voláme vymeriavací základ. Je to vlastne Martina hrubá mzda alebo hrubý príjem. Má svoju hornú hranicu tá sa volá maximálny vymeriavací základ. Ten kto v tomto roku zarába viac ako 4 250.- € mesačne, tak z toho nad  nad 4 250.- € už do Sociálnej poisťovne neplatí. Pre rok 2016 je maximálny vymeriavací základ 4 290.-€. Ako sa táto suma počíta ? Algoritmus výpočtu je nasledovný: Rok 201X = 5 krát priemerná mzda z roka 2 roky nazad. Príklad: 2016 = priemerná mzda dva roky späť, teda v roku 2014 bola priemerná mzda 858.-€. Výška maximálneho vymeriavacieho základu v roku 2016 = 5 x 858 = 4 290.-€.

Relevantné údaje o priemerných mzdách nájdete na stránkach Štatistického úradu.

Minimálny vymeriavací základ pre zamestnanca určený nie je. Zamestnávatelia sa riadia výškou minimálnej mzdy a ďalšími pracovnoprávnymi predpismi.

Z hrubej mzdy alebo ak chcete z vymeriavacieho základu 750.- € zaplatíte vy 4,0 % a zamestnávateľ za vás odvedie 14,0 %. Celkom teda 18 % zo sumy 750.- € a to je 135.- €. Ruku na srdce. Aký dôchodok môže mať Marta zo 135.- € ?. Možno mi dáte za pravdu, že to určite nebude žiadna veľká hitparáda a to Marta na dnešné slovenské pomery zle.

Zostanete na krku vlastným deťom ?

Vstúpte ZADARMO do programu Súkromný dôchodok a začnite si budovať svoju budúcnosť už dnes.

Program Súkromného dôchodku má štyri pevné nohy, rovnako ako kvalitný dubový stôl. Do troch minút od zadania údajov do vstupného formulára od nás dostanete návod ako z pohodlia domova získate výpis zo Sociálnej poisťovne. Ten Vám presne ukáže ako vás vidí Sociálna poisťovňa, čo Vám započítava a čo nie a v neposlednom rade sa dozviete ako za Vás ktorý zamestnávateľ odvádza poistné.

Súkromný dôchodok

Ing.Miloslav Beno a Ing.Pavol Valúch. Autori projektu Súkromný dôchodok. I. piler, II. pilier, III. pilier, porovnanie štátneho a súkromného dôchodku, vieme poradiť ako sa vyznať vo výpisoch Sociálnej poisťovne, DSS siek a DDS siek.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.